Rak jądra

Rak jąder występuje u kilkudziesięciu procent młodych ludzi. W większości przypadków powodowany jest on nienasieniakiem. Około 40 % zachorowań to nasieniaki. U starszych mężczyzn najczęstszym nowotworem jest chłoniaki. W Polsce każdego roku notuje się blisko 800 przypadków zachorowań. Do najpopularniejszych czynników zaliczyć możemy nowotwór występujący w drugim jądrze, a także wnętrostwo, czyli niezstąpienie jądra. Nie znaleziono związku między czynnikami środowiskowymi, chorobami onkologicznymi, a zachorowaniami na raka piersi. Podobnie jak dziedziczenie genetyczne, które nie zostało powiązane z rakiem piersi.

Rak jądra – symptomy i objawy

Do najczęstszych objawów raka jądra zaliczyć można niebolesne powiększenie jądra. Jest to cecha, która odróżnia guz nowotworowy jądra od zapalenia najądrza. Potencjalnym symptomem choroby może być uczucie ciężaru w mosznie, które skutkuje powiększeniem moszny, na skutek większej ilości płynu. Wskazaniami do wizyty u lekarza są, więc ból i dyskomfort w obrębie moszny. Rak jądra charakteryzuje się dużą szybkością, jeśli chodzi przerzuty. W wielu przypadkach chory bagatelizuje obecność guza i nie zdaje sobie sprawy z powagi symptomów.

Rak jądra leczenie – samobadanie, jako podstawowy element diagnostyczny

W wielu krajach młodym ludziom zaleca się regularne wykonywanie samobadań jąder. Najlepiej jeśli jest ono wykonywane raz w miesięcy. Badanie to jest bardzo podobne do samokontroli piersi, które przeprowadzają kobiety. Badanie palpacyjne moszny pozwala wyczuć twarde, niebolesne guzy znajdujące się w obrębie poszczególnych struktur narządu, lub całego jądro. Jakakolwiek bolesność lub gruda powinna być w momencie skonsultowana z lekarzem.

Rokowanie w większości przypadków raka jądra jest dosyć dobre. We wczesnych stopniach zaawansowania możliwe jest całkowite wyleczenie wszystkich pacjentów. W przypadku zaawansowanych przypadków raka, chorzy żyją do 5 lat od diagnozy.

Reklamy